Dugo je vremena prošlo od našeg najdužeg SUP veslanja Zrmanje, Novigradskog i Karinskog mora. Ako smo tada nešto sami sebi obećali, to je da ne idemo u sljedeći kanjon dok ne kupimo kajak. Kao jučer se sjećamo vjetrova u kanjonu Zrmanje i to je iskustvo koje nismo željeli ponoviti na SUP-u. Nije bilo ništa opasno po život, ali morali smo napeti svaki mišić svoga tijela da se iskoprcamo iz 200tinjak metara kanjona u kojem je vjetar gotovo nenadjebivi protivnik.
Iako volimo avanture, svaki put kada bismo prošli pored Limskog kanala, vidjeli bismo smo da je vjetar dolje uobičajena pojava i da neće biti savršenog dana da ga odradimo SUPajući. Nedavno smo kupili kajak i isprobali ga na, nama najdražem, Lokvarskom jezeru. S obzirom da se već na prvo veslanje pokazao kao dobar, svestran kajak, bez puno razmišljanja smo odlučili odmah ostvariti ovu dugogodišnju želju.
Koji kajak koristimo
Što se same kupovine kajaka tiče, mjesecima smo birali što kupiti. Kako živimo u stanu i nemamo prostor za spremanje tvrdog kajaka, litanija traženja kajaka na napuhavanje pokazala se kao nemoguća misija. Na kraju smo izbor suzili na tri modela dvosjeda (opet, radi prostora): skupi Itiwit X500 iz Decathlona od gotovo 10.000 kuna, Aquamarina Tomahawk od oko 7.000 kuna i Itiwit x100+ od oko 2.800 kuna.
Iako smo se prilično dugo dilemali između ova dva skuplja kajaka i onog najjeftinijeg, na kraju smo se odlučili za najjeftiniji – iz jednostavnog razloga što nismo sigurni hoće li nas ova aktivnost dugoročno zainteresirati. Inače je izbora jako puno, ali kad kreneš kupovati brzo ti postane jasno da ima nekoliko modela koji ti odgovaraju i cijenom i kvalitetom.
Ono što je kod nas bio jedan od kriterija je dropstitch tehnologija. Pojednostavljeno, ovi kajaci imaju SUP dasku kao podnicu koja se napuhuje na nešto manje bara od klasičnih SUP daski, a to kajaku daje rigidnost i stabilnost. Razmišljali smo o modelu za 3 odrasle osobe koji bi imao prostora i za potencijalne višednevne izlete, ali opet je presudio prostor i nesigurnost oko toga koliko ćemo ga zaista koristiti pa smo se zadovoljili s modelom za 2 osobe (i pritom nešto uštedili, dobro će doći za godišnji 😁). U njemu je malo manje dodatnog prostora za nešto više ljude kao što smo mi, ali bez problema se vesla i čak ostaje prostora za torbu, vodu i sitnice.
Goli (Limski) kanal
No, vratimo se Limskom kanalu ili kako smo ga u tijeku veslanja preimenovali – Golom kanalu 😅. Zašto? Pa, prilično je nepristupačan za pješake, a minijaturne plaže duž kanala mogu se nabrojati na prste jedne ruke. To pridonosi osjećaju divljine, ali i znači da je 99% kupača u kanalu tamo doplovilo barkom te se zaustavilo bilo gdje usred kanala u potrazi za golim kupanjem. Dodatno, na samom kraju zaljeva, kod izlaza na otvoreno more, smješteni su sami nudistički kampovi (službeni ili neslužbeni).
Dakle, osim veslanja, imali smo i cjelodnevno, gotovo neprekidno uživanje u golaćima i raznim golaćkim aktivnostima (neke stvari čovjek zaista ne bi trebao raditi gol, ili barem biti prizor za vidjeti dok ih radi gol 😂).
Iako je Danijela još uvijek malo žalosna što u cijelom danu nije vidjela „ništa dobro“ 😅, možemo samo zaključiti da ovi golaći dokazuju da se gol može SUPati, kajakariti, voziti skuter u paru, glisirati, postavljati šator, kuhati, ići na tobogan…sve što smo ovaj dan vidjeli i, očito, sve ostalo što ti srce želi – samo bez gaća na guzici!
Nemamo ništa protiv, dapače, i sami smo poklonici golog kupanja, ali osobno crtu podvlačimo na privatnom i samotnom kupanju. I samo kupanju, jer iskustvo izgrebane guzice, i još zagorjele na suncu, ne želimo ponavljati 😄.
Veslanje kroz Limski kanal
I opet, vratimo se veslačkom dijelu ove priče. Dan je bio divan, 30ak stupnjeva od jutra i veslanje je moglo početi. S obzirom da nam je ovo tek drugo veslanje ovog kajaka, zanimalo nas kako se ponaša na valovima i vjetru pa je ovo bila idealna lokacija za test. Nismo ostali razočarani, dapače, umjereni valovi i vjetar ovom kajaku ne znače ništa i bez problema se održava brzina od oko 4 km/h po lošijim uvjetima, a oko 5-7 km/h po mirnim uvjetima (kakve smo prethodno iskusili na Lokvarskom jezeru).
Prekrasna zelena priroda ovoga zaljeva je zaista veliki plus ove lokacije, a i obala je zanimljiva s obje strane Limskog kanala. Možda jedini minus je manjak plaža i uvala za pristajanje, s obzirom da se obala uglavnom strmo spušta u more. More je prilično miješano sa slatkom vodom na samom vrhu kanala, dok se prema izlazu na otvoreno more i nema dojam da smo u nekom uskom zaljevu čudnog saliniteta.
Promet barkama je bio umjeren. Iako ni ova destinacija nije pošteđena glisiranja i jet skijeva, kanal je dovoljno širok da se ne osjećate nesigurno kraj svih tih brodova. Sve u svemu, ovdje se zaista može uživati u lijepoj prirodi i cijelom danu na vodi.
S obzirom da ove godine još nismo veslali duže relacije, umor se pokazao već na oko 12 km veslanja – no, zbog nedostatka plaža, nije bilo druge nego jesti na vodi, odmarati se na vodi i kupati se svako malo iskakanjem iz kajaka. Sve skupa satovi su radili 6 sati i pokazali 22 kilometra poprilično napornog veslanja – dijelom s vjetrom u lice, a dijelom s vjetrom u leđa (srećom, ovo drugo je bilo po povratku 😁). Kako god bilo, Limski zaljev je zaista prekrasna veslačka lokacija.
Što dalje?
Kao najavu jednog od idućih veslačkih izleta, možemo reći da će kanjon Zrmanje biti ponovljen vrlo skoro – ovaj put u kajaku. A posebno se veselimo i prvom veslanju na Kupi. Kajak je zaista zabavna aktivnost na vodama, a ako nam je SUP spasio aktivna ljeta onda će ih kajak još i dodatno začiniti.
I to je to, prestajemo tipkati jer nas boli sve, od leđa do malog prsta – tko zna, možda kajakarenje ima veze s time…