Bliži nam se blagdanska sezona, odnosno sezona darivanja. Mislimo da nema osobe koja u ovom periodu godine nije barem na trenutak bila u panici ili nedoumici, što kupiti nekome od svojih bližnjih. Naravno, lakše je smisliti ideju za poklon kada se radi o osobi koja ima neki hobi – pa svake godine samo šibate s hobi-povezanim poklonima. Tu se, doduše, može dogoditi da ta osoba već ima mnoge stvari vezane uz svoj hobi, ali nema veze – od viška glava ne boli.
Kako bismo vam malo pomogli s idejama, u ovoj priči popisali smo neke od nama najzanimljivijih poklona za planinare. Pokloni su uglavnom prigodni i za „nju“ i za „njega, odnosno unisex su. Također, grupirali smo ih u 4 cjenovna ranga, čisto da pokrijemo razne ukuse, odnose i financije.
Moramo istaknuti da ovo nije sponzorirani članak, a kako bi takav i ostao nećemo navoditi nazive trgovina gdje bi se ovi pokloni mogli kupiti, a slike su samo ogledne i preuzete s interneta. Međutim, većinu stvari s popisa moguće je naći u svim outdoor ili sportskim trgovinama koje imate u blizini i koje su vam već poznate ili po Internet trgovinama (malo samo proguglajte željeni proizvod).
Pa krenimo…
Pokloni do 200kn
1. Višenamjenska marama
Definitivni „must-have“ za svaku osobu sklonu outdoor aktivnostima. Moguće ju je nositi kao šal, maramu, kapu ili traku, ovisno o tome što vam se više sviđa i za čime postoji potreba u tom trenutku. Osim što je multifunkcionalna, možete je pronaći u jako puno boja i uzoraka te je i odličan outdoor modni dodatak.
Mi ih imamo oko 10 komada (dakle, nikad dosta 😅) i obavezan su dodatak u našim ruksacima – jedna za na glavu, jedna za oko vrata. Posebna prednost je to što su lagane, lako se diše kroz njih te nisu prevruće (ne tjeraju na jako znojenje). A ako imate vrlo zimogroznog planinara ili planinarku, moguće ih je kupiti i u zimskoj verziji – ojačane flisom s unutarnje strane ili u 50-50 varijanti (pola marame je flis, pola je običan, tanki materijal).
2. Zimska kapa ili traka
Za hladne dane i zimska planinarenja, kapa ojačana flisom s unutarnje strane uvijek je odličan izbor. Pritom kapa može biti obična vunena („beanie“) ili ona vjetro-nepropusna (kao softshell izvana, a lagani flis iznutra). Također, za planinarke koje nisu toliko zimogrozne odlična je ideja i zimska traka, vunena izvana, s flisom iznutra – doduše, ovo može proći i za planinare koji furaju neki retro-hip stil 😁.
3. Šilterica ili šešir
Za tople i sunčane dane uvijek dobro dođu šilterica ili šešir. Neki planinari uopće ne nose ovaj vid kapa pa tu dobro proučite situaciju prije kupnje.
Mi apsolutno uvijek idemo u planine sa šiltericama zakačenima na ruksak, a nerijetko i na glavi. Koliko puta su nas samo spasile od sunčanice i užasne glavobolje, izazvane turom od 8+ sati po užarenim, ljetnim planinama. Tako da, šilterice su nam obavezan dodatak na svakom izletu, izuzev zimskih kada nosimo ove druge vrste kapa i traka.
Što se tiče šilterica, tu možete ići na „trucker“ stil (s mrežicom iza) ili na klasični stil. Ono na što također treba paziti jest sam šilt – preferira li osoba kojoj kupujete ravni šilt („hip-hop/skater“ izgled) ili lagano zaobljeni šilt (klasično-sportski, „baseball“ izgled).
Osobno nismo ljubitelji šešira, preferiramo šilterice – ali postoje planinari koji više vole šešire u ljetnim mjesecima. Pa eto, ovisno o tome kome kupujete i što taj netko preferira, smatramo da je ovo dobra ideja za jedan lijepi poklon.
4. Čarape
Možda vam se ovo čini kao loš poklon, ali većini planinara čarape su jako bitne. Komfor stopala vrlo je važan čimbenik u planinarenju, a čarape prilično utječu na to.
Mogu biti niske (low) za ljetna i proljetna planinarenja, mogu biti srednje visine (mid) za više-manje cjelogodišnja planinarenja (mi, recimo, ovakve preferiramo) ili mogu biti visoke (high) za zimska planinarenja (ove visoke mogu biti i nešto tanje, za one planinare koji u ljetnim mjesecima vole nositi kratke hlače, a alergični su na travu 😄). U svakome slučaju, ovome poklonu mnogi će se razveseliti, tako da bez brige krenite u pohod na čarape.
Ako se odlučite za njih, naš savjet je da budu brzosušeće i da imaju barem neki udio merino vune (40% je sasvim ok, a sve više od toga je samo još bolje). Oko ovog poklona se, barem, nećete namučiti – čarapa ima svugdje i na svakom koraku, a na vama je samo da odaberete odgovarajući uzorak, boju i veličinu.
5. Naglavna lampa
Nešto što svaki planinar mora imati u ruksaku, a posebno u kraćim, zimskim danima. Naglavnu lampu možete naći u svim outdoor i sportskim trgovinama, a pritom je dovoljno da bude od 250 ili 300 lumena. U današnje vrijeme dosta su popularne hibridne lampe, odnosno one koje imaju 2 sustava napajanja – i AAA baterije i punjivu bateriju. Naravno da svi imamo neke favorite u vidu proizvođača i modela, ali zapravo je većina tih outdoor naglavnih lampi skroz ok, tako da bez brige možete krenuti u kupovinu.
6. Boca za vodu, termosica i lončić
Jedna ili više ovih stvarčica u kombinaciji izmamit će osmijeh na lice svakog planinara. Bilo da se radi o kavopiji i čajopiji u planinama koji mora imati napitak određene temperature ili mu život više nema smisla, ili o planinaru koji pije isključivo vodu i nezainteresirano gleda na sve drugo, s ovim poklonom ne možete pogriješiti 😄.
Mi smo, najčešće, ovaj drugi tip planinara – kavu ne pijemo, čaj povremeno (ali nam se većinom ne da nositi termosicu sa sobom pa ga popijemo ujutro kod kuće, prije polaska), tako da u planinama pijemo samo vodu (i povremeno pivo 😅). Stoga nam ni lončić baš ne koristi. No, zato je bitno poznavati navike planinara kojem kupujete poklon pa prema tome i odlučiti što ćete.
Hoćete li kupiti plastičnu, aluminijsku ili čeličnu (nehrđajuću) bocu za vodu, te aluminijski, čelični ili emajl lončić – u potpunosti je na vama. Naša preporuka za boce je nehrđajući čelik, ali nismo ni protiv aluminija (iako su takve boce osjetljivije na udarce), a emajl za lončiće (jednostavno su nam ljepši). Uglavnom, zaigrajte se i pronađite nešto što vam se sviđa.
7. Mali set za prvu pomoć
Ovo je zaista obavezna oprema u svakom planinarskom ruksaku, bez obzira idete li na kratke šetnje, poludnevne, cjelodnevne ili višednevne izlete. No, mnogi planinari nemaju set za prvu pomoć u svojim ruksacima. Ovo nam se svakako čini dobra ideja za poklon – sve što pridonosi sigurnosti i pozitivnom ishodu je „must-have“. Čak i ako vaš planinar ili planinarka već imaju ovakav set za prvu pomoć, ne škodi imati i rezervni, za nadopunu dijelova koji se potroše.
8. Složiva podloga za sjesti
Da vašem planinaru ili planinarki nikad ne bude hladna guza te bolni mjehur i bubrezi, pobrinut će se složiva podloga za sjedenje. Ovakve podloge napravljene su od izolirajućih materijala, a složive su i lagane za nositi – stanu u svaki ruksak.
Mi ih uvijek nosimo sa sobom, zagurane skroz uz leđa ruksaka, a koristimo ih svaki put kad odmaramo u planinama. Dobre su za sva godišnja doba, čak i od snijega fino izoliraju. Za planinarke je ovo posebno korisno, govoreći iz iskustva s upalama mjehura i nahlađenim jajnicima.
9. Vodonepropusna „Dry Sack“ vreća
Ovakve vreće dolaze u raznim veličinama i vrlo su korisna stvar. Mi ih, recimo, imamo u nekoliko veličina, a posebno praktične su nam se pokazale tri: ona od 2L za novčanike i mobitele, ona od 5L za set za prvu pomoć te ona od 10L za hranu. Uvijek ih nosimo sa sobom u ruksaku i te stvari posložimo u njih, pa čak i kad je lijepo vrijeme – jer, nikad ne znaš kada ti mogu zatrebati.
10. „LifeStraw“ filter za vodu
Za one planinare koji ne vole nositi puno vode sa sobom (da, svi ih znamo nekoliko 😅), ovaj „LifeStraw“ filter za vodu savršen je poklon. Jako je lagan i jednostavan za korištenje, uvijek ga možete nositi sa sobom te možete piti vodu direktno iz rijeka, potoka, jezera i drugih izvora. Naravno, to sve pod uvjetom da na planiranoj ruti postoje izvori vode – tamo gdje ne postoje, ni „LifeStraw“ vas neće spasiti od dodatnog (vodenog) tereta u ruksaku.
11. Sprej protiv kukaca, krema za sunčanje i labelo
Treba li ovaj poklon set dodatno objašnjavati? Mislimo da ne treba 😊.
12. Mix energetskih pločica
Ovo se možda čini kao poklon koji zapravo i nije pravi poklon – ipak to nije ništa trajno, pojest će se s vremenom. No, znamo svi da energetske pločice nisu jeftine, a vaš planinar će cijeniti taj dobiveni mix. Posebno ako će mu on predstavljati zalihu za mjesec dana ili više – ili pretvoreno u planinarsku mjeru, za 4 ili 5 vikenda planinarenja.
13. Planinarska karta
Mnogi će sada možda reći – što će ti planinarska karta, kad u današnje vrijeme sve možeš pronaći na internetu, preuzeti GPS trag i sl. Ok, da, ali…
Ima nešto posebno u planinarskoj karti. Prvo, taj osjećaj držanja u ruci fizičke karte. Drugo, proučavanje karte i snalaženje prema njoj – odmah te baci u Robinson Crusoe – Indiana Jones način rada: kako sam snalažljiv i pametan, iščitavam kartu like-a-pro, mislim da trebamo tu lijevo pa na sljedećem desno, vidi tako je nacrtano i prava je visina, i slične avanturističke priče 😁.
Treće, u slučaju slabe baterije, nedostupnog interneta, i raznih drugih tehnoloških problema – karta je uvijek tu, u ruksaku, lagana i neprimjetna, a spremna za korištenje. I četvrto, kolekcionarstvo planinarskih karata ozbiljan je hobi unutar hobija 😅. Mi ih, recimo, imamo preko 20 (možda sam malo i rekla, nisam nikad brojala) – za svaki dio planina na kojem smo ikad bili i na koji planiramo ići.
Govoreći iz naše perspektive, stvarno volimo imati planinarsku kartu područja na koje idemo i zaista nam pomaže u orijentaciji, a ostavlja onaj lijep osjećaj čiste prirode, bez nepotrebnog zurenja satima u nekakav GPS trag i propuštanja prirode oko sebe. Pa ako negdje i krivo skrenemo, nije problem – uvijek se možemo vratiti otkuda smo došli ili jednostavno po karti naći alternativni put i doživjeti avanturu.
U svakome slučaju, ovo smatramo odličnim poklonom za sve budžete.
14. Planinarski kalendar
Za sve ljubitelje planina i u slici, kraj godine je idealno vrijeme za pronaći neki veliki, lijepi, zidni kalendar za iduću godinu. Posebno ga je lijepo postaviti u ured pa si uljepšati svaki radni dan pogledom na predivne slike prirode i planina. A da ne govorimo o inspiraciji, sanjarenju i planiranju budućih izleta, sve to potaknuto gledanjem u te kalendarske slike.
15. Planinarska literatura
Ako vaš planinar ili planinarka voli čitati, nikako ne zaboravite na knjige o planinarenju – najčešće biografije ili autobiografije, ali i planinarski putopisi te razna iskustva i razmišljanja. U ovom cjenovnom rangu zaista možete naći svašta, pa i neke popularne naslove poput: Put, K2, Snovi o Eigeru, Gola planina, Bez daha, U divljini, Annapurna, bilo što od Darka Berljaka (odličan je!), i mnogi drugi. Nećemo ih sad nabrajati sve, bit će posebna priča posvećena našim najdražim knjigama s planinarskom tematikom, ali čisto da ne zaboravite na ovaj odličan poklon.
16. Knjiga o fotografiji
Za sve one planinare i planinarke koji vole fotkati dok su u brdima, dobra ideja za poklon je i neki vodič za fotografiju – s posebnim naglaskom na fotografiranje prirode i pejzaža. Pretražite lokalne knjižare za poneku ideju, a dosta toga se može naći i u online knjižarama poput BookDepository-ja ili Amazon-a.
Pritom vodite računa fotka li vaš planinar s mobitelom ili DSLR kamerom pa knjigu prilagodite tome. Čak možete naći i neke knjige sa zadatcima i izazovima, gdje se kroz godinu dana mora proći cijela knjiga i moraju se odraditi svi foto-zadatci iz nje. Fora, zar ne?
17. Planinarski nakit
Ovo je možda više poklon za planinarke, ali nitko ne kaže da i planinari ne mogu nositi ogrlicu, narukvicu ili naušnicu 😁.
Ovo isto može biti vrlo kreativan poklon – malo se zaigrajte i pronađite neki fora nakit s motivom planina (npr. ogrlica s privjeskom na planinu ili naušnice u obliku markacije) ili bilo kakvim prirodnim motivima. U ovoj kategoriji često možete po webu naletjeti na ručni rad, pa i to daje poseban dojam poklonu. Ali bit će dobro i sve na što naletite u svojoj potrazi, bitno da je kreativno i posebno.
Pokloni od 200kn do 400 kn
18. Planinarski vodič
Ovo tehnički pripada u kategoriju planinarske literature. No, s obzirom da mu je skroz drugačija namjena, izdvojit ćemo ga u posebnu kategoriju.
Planinarski vodič za neko specifično područje ili pak cijelu zemlju uvijek je korisno imati. Kada u četvrtak ili petak navečer krenete planirati vikend, zavalite se na kauč s planinarskim vodičem u rukama i lagano listate, pregledavate popise izleta, rute, opise, slike – i eto vam nekoliko ideja za aktivan vikend proveden na svježem zraku!
Ovaj poklon najčešće pripada srednjem cjenovnom rangu – naime, obično im se cijena kreće iznad 200kn (barem onima boljima, detaljnijima, opširnijima i kvalitetnije ilustriranima), ali ponekad se može uloviti i na sniženju. No, često vrijede svake kune jer su zaista korisni. Mi ih, također, imamo nekoliko – za Hrvatsku, ali i za Sloveniju, Italiju, itd. i redovito ih koristimo.
19. Torbica oko struka
Sportska torbica za oko struka (možda je znate pod nazivom „pederuša“ ili „fanny pack“ 😅), koja se može nositi i preko tijela, također je dobar poklon. Naravno, sve ovisi o tome nosi li vaš planinar takve torbice.
Ono što mogu reći iz ženske perspektive, jest da su vrlo korisne umjesto ženske torbice, kada idete na cugu, prošetati ili nešto obaviti u casual, opuštenom izdanju. Ja je koristim za novčanik, mobitel, labelo, maramice i sve te sitnice bez kojih ne mogu izaći iz kuće, a nosim je poprečno preko prsa tako da su mi ruke slobodne.
Vrlo, vrlo zgodna stvar, koja se često može naći i na sniženju pa možda uspijete prijeći i u niži cjenovni rang. Ima ih u širokom spektru oblika i boja, ali i stilova (više sportski, gradski ili skroz fensi) pa je sada izbor na vama.
20. Džepni nožić ili „multitool“
Mislim da nema muškarca (a i poneke žene) koji se nije kao dijete igrao s malim, džepnim nožićima. Ok, danas su neka druga vremena pa to većina djece više ne radi (roditeljima se danas na to diže kosa na glavi), ali tako je bilo u doba našeg djetinjstva.
Svi dečki iz kvarta ponosno su hodali okolo s džepnim nožićem, a još ako je bio pravi „Swiss“ i imao hrpu opcija i alata – pa gdje mu je bio kraj, bio je glavni frajer u kvartu, sve curice su ga voljele, a svi dečki su mu htjeli biti prijatelji.
Nešto od toga djeteta ostalo je i u, danas odraslim, ljudima. Svaki put kad prođemo pokraj izloga sa džepnim nožićima, moj suprug (iliti muški dio Zova planine) kao omamljen stane i razgledava satima: „Vidi ovaj ima malu pilicu, ajme vidi onaj ima pincetu, jooj onaj tamo je najbolji ima nožić za kruh, nožić za sir i škarice za živicu…“, i slična nabrajanja. Na pitanje „A gdje i kad ćeš to koristiti?“ nikad nisam dobila odgovor, osim nešto nerazumljivo promrmljanog „Pa nikad ne znaš.“.
Dakle, žene, ovo je dobar poklon za vaše dijete u muškarcu 😂.
21. Planinarski štapovi
Obavezna oprema svakog planinara. Mi ih, doduše, ne nosimo na lakše izlete (ili barem one izlete koje mi smatramo lakšim trekingom), ali su nam obavezna oprema za duge ture i za alpske izlete.
Ovo je, također, dio opreme koju ćete možda uspjeti naći na pristojnom sniženju pa se spustiti i u niži cjenovni rang.
U svakom slučaju, preko 300kn za planinarske štapove smatramo pretjeranim – mi, recimo, imamo jedne Karrimor štapove od 18 eura koji nam traju sad već sigurno 10 godina, ali i Salewa štapove od 35 eura koji su trajali svega 3 godine, pod istim uvjetima korištenja – pa toliko o tome 😉. Jasno, ne možete to predvidjeti i svakome po guštu – u svakom slučaju, vrlo koristan poklon.
22. Gamaše
Za ljubitelje zimskog planinarenja i hodanja po snijegu, ovo je odličan poklon. Doduše, šansa je da ih već imaju, ali za početnike i planinare koji tek razmišljaju da bi počeli planinariti po snijegu ovo je dobra opcija. Možete ih naći u svim outdoor i sportskim trgovinama, u raznim varijantama dizajna i boje.
Mi imamo dvije vrste dizajna: ravne bez lastike oko gležnja (muške, jer ga manje stežu 😁) te one s lastikom oko gležnja (ženske, da bolje stisnu 😄). Ovo je, u principu, komad opreme koji kad jednom kupite rijetko mijenjate (osim u slučaju istrošenosti ili pucanja). Zato se, prije kupnje, uvjerite da ih vaš planinar ili planinarka nema u svojoj planinarskoj opremi.
23. Prijenosna baterija „Powerbank“
Ni ovaj poklon ne treba posebno opisivati. U današnje vrijeme mnogi stalno sa sobom nose mobitele, pametne satove, razne druge GPS uređaje i sl. Svim tim uređajima troši se baterija i potrebno im je napajanje. Pa eto, ovo je idealan poklon za vašeg planinara ili planinarku koji voli cijeli dan fotkati mobitelom ili učitati i pratiti GPS trag, kako nikad ne bi ostao bez baterije.
Prijenosna baterija smještena je u srednji cjenovni rang, ali može se naći i za ispod 200kn (ovisno o količini punjenja koje ima na raspolaganju).
24. Majica kratkih rukava za planinarenje
Tehnička kratka majica za outdoor aktivnosti, koja je laganog i brzosušećeg materijala uvijek je dobar izbor. Majice su, općenito, potrošna roba – zbog struganja ruksaka, zbog čestog pranja, ali i zbog zapinjanja po grmlju ili stijenama (ovisno na kakve izlete idete). Samim time, svaki aktivni planinar ih ima puno (a posebno što na svaki izlet nosi i rezervnu za presvući se).
Ovo je vrlo koristan poklon i nema tko mu se neće obradovati. Još ako je majica nekog popularnog outdoor brenda, u nekim lijepim bojama ili s nekim kul natpisom, sreći nema kraja.
Ovaj poklon nalazi se u srednjem cjenovnom rangu jer su obično iznad 200kn, barem ako se radi o majicama malo popularnijih i kvalitetnijih brendova. No, kao i s mnogim drugim stvarima, često ih možete naći na popustu – samo treba pratiti akcije.
Pokloni od 400kn do 1000kn
25. Tehnička flis majica dugih rukava
Sve rečeno za majicu kratkih rukava, vrijedi i za tehničke flis majice. Jedina razlika je to što ćete njih vrlo rijetko (ako ikad) naći u nižem cjenovnom rangu. Ako imate sreće, na popustu ćete ih moći naći u srednjem cjenovnom rangu pa je potrebno pažljivo pratiti akcije. Ali ok, s time se treba pomiriti i, ako je to to što želite, jednostavno odriješiti kesu.
Moramo napomenuti da se tu ne radi o običnim (skijašim) flisevima, već o tehničkim majicama srednje debljine koje su iznutra najčešće od flis-tipa materijala, a izvana se najčešće radi o glatkom materijalu (donekle vjetro-nepropusnom). Ovo je popularni, srednji sloj (midlayer shirt) u planinarskom žargonu. Također, mogu biti sa ili bez kapuljače.
26. Lagana vjetrovka ili „Softshell“ jakna
Prvo da istaknemo kako ovdje ne mislimo na 2.5L i 3L tehničke, hardshell jakne – one su rang za sebe, prilično su skupe te ih ne smatramo prigodnima za poklone (osim u slučaju kada onaj kome ih kupujete ide s vama, isprobava i sam bira, a vi samo provučete karticu 😄).
Ovdje se radi o običnim, laganim (najčešće najlonskim) vjetrovkama za trčanje i trail ili, ako vam se one ne sviđaju, planinarskim softshell jaknama. I jedne i druge možete često naći i u srednjem rangu cijene (od nekih manje popularnih brendova ili na popustu).
Međutim, ovaj poklon preporučujemo samo ako znate da vaš planinar ili planinarka traže i žele takvu jaknu i naravno, ako im znate veličinu u dlaku.
27. Tajice
Ako se radi o planinarki, tajice su također dobar izbor. Naravno, morate joj znati veličinu, ali osim toga možete se totalno zaigrati – naravno, u ovisnosti o tome što više voli; jednobojne i neutralnije nijanse ili lude i šarene. U svakome slučaju, kao žena koja u brda skoro isključivo nosi tajice, mogu reći da ih uvijek volim dobiti na poklon – a vjerujem da će i vaša planinarka.
Dodatno, mislim da ne moram niti spominjati bonus ovakvog poklona iz muške perspektive (a posebno ako je ta perspektiva od iza 😂) – dakle, muškarci, počnite tražiti tajice za vaše bolje polovice.
28. Ruksak
Uh, ovdje ima mogućnosti i mogućnosti.
Ako znate da vaš planinar ili planinarka traže specifični ruksak, tada vam je zadatak lak.
Međutim, ako samo smatrate da je ruksak kao poklon dobra ideja, onda preporučujemo manje ruksake (18-25L). Oni su multifunkcionalni i odlični za jednodnevne izlete ili brze trekinge.
Pritom se probajte raspitati što vaš planinar voli kod ruksaka (neki vole tanka leđa, neki pojačana; neki vole pojas oko struka, nekima to ne treba; neki vole bočne džepove, neki vole minimalistički stil bez njih; neki vole prednji džep ili patent, nekima to ne čini razliku; neki vole utor za mijeh, neki nose boce pa im je svejedno; neki vole otvaranje na patent, a neki na poklopac i kopčanje; i još mnogo kriterija).
Već smo najavili i posebnu priču o ruksacima pa sad ne bismo ulazili u detalje, ali ruksak je svakako dobra ideja za poklon – posebno ako znate da ga vaš planinar nema ili nema takav kakav ste mu vi našli.
29. Cepin
Opet, samo za zimske planinare. Za ovaj poklon biste trebali biti prilično dobro upoznati s time što vaš planinar ili planinarka žele (kakvu vrstu cepina: penjački, alpinistički, ravni, zakrivljeni, koja dužina, itd.) i gdje će ga koristiti. O zimskoj opremi, pa i o cepinima, detaljnije ćemo pisati jednom drugom prilikom, no čisto kao ideja za poklon – neka stoji (nekome možda dobro dođe).
30. Dereze
Zimska i tehnička oprema za hodanje po snijegu i ledu. I za njih vrijedi sve što smo napisali za cepine – potrebno je dobro poznavati osobu koju darujete i kakve dereze ona točno želi. A o tome što su dereze (za one koji ne znaju, već samo daruju svojeg planinara) i koje su im najvažnije karakteristike pisat ćemo u nekoj od budućih priča.
Pokloni skuplji od 1000kn
Ok, ovakve poklone nećete kupovati često, a ni bilo kome. No, ova kategorija poklona postoji pa bi bilo šteta ne spomenuti je – možemo je još i nazvati kategorijom neograničenog budžeta 😄.
Ove poklone nećemo pojedinačno opisivati, već ćemo samo nabrojati neke ideje: sportski (pametni) sat, hardshell jakna (2.5L ili 3L), gojzerice za jesen i/ili zimu ili općenito planinarska obuća, pernata jakna (srednji sloj, „puhovka“), itd.
Iz ovog popisa ste i sami već mogli primijetiti da to nisu stvari koje možete kupiti „naslijepo“. Prije kupovine ovakvog poklona, svakako se dobro informirajte pa čak i razgovarajte s vašim planinarom ili planinarkom. Da, pokvarit ćete iznenađenje, ali ne i veselje oko jednog ovakvog poklona. Pa tko ne bi volio na poklon dobiti pametni sat ili hardshell 3L jaknu?
Naša preporuka je, ako se ipak odlučite za ovakav vid poklona, da vašeg planinara odvedete u jedan shopping izlet i zajedno pregledavate i isprobavate opcije, kako biste na kraju oboje bili 100% zadovoljni.
I na kraju…
Možete si dati truda pa potražiti neke fora predmete ručne izrade od tkanine, drva ili metala, koji će biti jedinstveni i prilagođeni za osobu koju darujete (poput setova za jelo u prirodi, nožića i alata, privjesaka, slika za zid, i sl.).
Ili, ako se i dalje ne možete odlučiti ili se jednostavno ne želite gnjaviti 😅, uvijek možete kupiti poklon bon u nekoj outdoor trgovini po izboru.
No, bez obzira na sve, nemojte se previše opterećivati oko toga što ćete kupiti. Nije stvar u poklonu, već u namjeri i osjećajima koje imate prema osobi koju darujete.