Zov Planine

Planinarski i outdoor blog

O planinarskoj obući – kapa glavu pokriva, cipela je čuva

O planinarskoj obući – kapa glavu pokriva, cipela je čuva

Nastavljamo s kratkim pričama o opremi. Nakon posljednje o jaknama, koju možete pročitati OVDJE, na redu je obuća. Pokušat ćemo skratiti, ali ne možemo obećati 😄.

Koliko smo obuće promijenili kroz sve ove godine, iskreno, moramo priznati da se niti ne sjećamo. Neobično je da se ne sjećamo, jer oboje obožavamo ovaj segment opreme – ako smo negdje bacali novce, to je to 😅!

Pokušat ćemo proći kroz ono što smo sami nosili jer je, ipak, iskustvo najvažnije. S druge strane, toliko često pratimo trendove u outdoor obući da kroz čitanja raznih testiranja i recenzija obuće možemo steći neku generalnu sliku o većini onoga što je na tržištu.

Dvije su opće kategorije u koje možemo podijeliti outdoor obuću koju nosimo, s pripadajućim podkategorijama.

Gojzerice:

  • zimske
  • univerzalne
  • lagane

Tenisice:

  • planinarske
  • pristupne
  • trail
  • cestovne

Zimske gojzerice

Najrobusnije, najtoplije i najteže gojzerice u ponudi, osmišljene i proizvedene za ledene i sniježne, zimske uvjete. Svatko tko voli ići u planine usred zime i gaziti kroz snijeg do koljena, mora imati jedan par ovakvih gojzerica.

La Sportiva Nepal Extreme (Legenda)

Za ove gojzerice možemo reći da je to jedna od onih cipela za koju si, čim si je obuo i nosio, imao dojam kao da je nosiš godinama. Ovo je već legendarni model u planinarskoj i alpinističkoj zajednici pa nećemo trošiti riječi o kvaliteti. A s obzirom da se radi o brandu La Sportiva, mislimo da je dovoljno reći da su vjerojatno najbolji proizvođači outdoor obuće u svemiru 😁!

Vrlo smo pristrani, ali valjda je to tako kad nađeš proizvođača koji te u potpunosti zadovoljava – i kvalitetom i krojem i dizajnom. Imamo nekoliko njihovih modela obuće, ali tim više si možemo dozvoliti reći da su jedni od najboljih. Kilometraže koje im godišnje zadajemo podnose bez problema, na svim terenima.

Jedina mana ovog konkretnog modela je cijena, koja je oko 280 eura na gore (češće 330 eura). No, s obzirom na to kakva je kvaliteta u pitanju, potpuno je opravdano! Ima i skupljih modela zimskih gojzerica u ponudi ovog branda, ali oni su namijenjeni malo profesionalnijem alpinizmu pa nam nisu bili toliko zanimljivi.  

Alpina Teton

Godinama sam nosio Teton model, jer su Alpinine gojzerice jedine za te pare primale automatske dereze. Bez obzira što izgledaju staromodno, radi se o odličnoj gojzerici – potpuno podcjenjenoj s obzirom na tržišnu cijenu. Jedine dvije mane su joj prilična težina i područje potplata koje je veliko i robusno pa može biti smetnja kod tehničkog penjanja. Čitao sam dosta o njima kao o hladnim cipelama, ali nisam se često smrzavao jer sam rijetko kada stajao na mjestu dovoljno dugo 😂. No, ako ste skloniji sporijem planinarenju i čestim pauzama u snijegu, one možda nisu najbolji izbor za vas.

Alpina Peak

Ovo je godinama bio ženski model u našem kućanstvu. Također, ovo je odlična gojzerica koja prima automatske dereze. Sve što vrijedi za Teton vrijedi i za Peak. S ova dva modela Alpina je primarno riješila problem nedostatka prave alpinističke cipele u svojoj ponudi. Kroz vrijeme je tu ponudu pomalo popravljala, ali koliko znam i dalje nemaju drugih modela za automatske dereze (osim modela Annapurna koji se više ne proizvodi).

Alpina Annapurna

Dakle, kao što je prethodno navedeno, ovo je bio model za automatske dereze, ali lakši i manje krut od Teton i Peak modela. Kupili smo ih davno, za oboje, na ogromnom popustu – kao rezervne zimske gojzerice u slučaju višednevnih tura, ali i kao lakši model za prijelazno razdoblje. Prvenstveno su nam služile za mješovite uspone u rano proljeće, da što manje uništavamo zimske gojze po golim stijenama. Ove gojzerice su malo hladnije, ali su zato lakše, niže i pokretljivije. Zbog toga smo ih znali nositi i po ljeti, u alpskim turama, kada bismo znali da ćemo doći na duža priječenja sa snijegom.

Danas više ne posjedujemo niti jedne zimske Alpine – sve smo ih iznosili 😁.

Univerzalne gojzerice

Ovo je kategorija u koju svi želimo vjerovati da postoji, ali, zapravo, ona ne postoji. Teško je reći da nešto može biti univerzalna gojzerica, za sve prilike, uvjete i godišnja doba. Ali, neki modeli mogu doći prilično blizu tome.

La Sportiva Trango Trk Leather GTX

Ako postoje univerzalne gojzerice za većinu prilika, što i sam često osporavam da postoje, onda su to ove. Oboje ih nosimo i možemo samo reći tipična La Sportiva. Udobne, lagane, krute, lijepe, veliki izbor boja i toliko univerzalne da više iz njih ne izlazimo, osim po dubokoj zimi i u ciku ljeta (no, u alpe ih nosimo i po ljeti).

Ovu gojzericu ne planiramo mijenjati dugo vremena, a kada se potroši samo ćemo je zamijeniti istim modelom 😁. Često je možete naći po cijeni od oko 130-160 eura i tada se zaista može reći da se radi o top kupovini. Ovo je zaista cipela bez mane.

Postoji i nekožna verzija ove gojzerice (samo bez Leather u nazivu) te je ta verzija još lakša (ali i nešto hladnija).

Uglavnom, ovaj model ima sve što treba imati jedna moderna planinarska gojzerica. Nedavno smo nabavili i univerzalne dereze tako da ljetni usponi na visokim, alpskim turama mogu biti riješeni također u ovim gojzama.

Lagane gojzerice

Ovo su klasične, lagane i mekane gojzerice ili možda poznatije kao poluvisoke (Mid) gojzerice-tenisice za planine. Mi ih koristimo za izlete po ljeti, u Hrvatskoj i po nižim i kraćim alpskim izletima, u pretežno toplim i suhim uvjetima. Izvrsne su kao ljetne cipele za planine, jer su mekane i lagane, baš kao tenisice, a imaju GTX membranu, potporu za gležanj te adekvatan potplat za planinarenje.

La Sportiva Stream GTX

Prvo ih je nabavila ona i toliko ih je nahvalila od prvog nošenja da sam i ja počeo razmišljati o takvom vidu lake gojzerice. Kako ne volim lagane cipele srednje visine, razmišljao sam uzeti niske Spire tenisice, koje su isto to samo niski model. No, dugo se nisam mogao odlučiti što mi je pametnije i koje mi se više sviđaju pa mi je ona riješila tu dilemu. Kupila mi je za rođendan Stream, samo u različitoj boji 😅. Mogu reći da uopće nije pretjerivala s opisom, cipele su odlične!

Tko ne voli klasične, lagane i niske tenisice za planine, ovo je top izbor. Nisu jeftine, ali mislim da si svi možemo priznati da smo znali potrošiti tisuću kuna na puno bezveznije stvari 😂. A ako želite nisku alternativu, naša preporuka bi definitivno bila model Spire – koje bismo već svrstali u kategoriju planinarskih tenisica.

Planinarske tenisice

La Sportiva Ultra Raptor

Ovo sad već zvuči kao reklama za La Sportivu, ali ne treba mijenjati konja koji pobjeđuje 😂. Stvarno smo si našli top brend koji nam po svemu odgovara – pa tako imamo i njihovu obuću u više potrebnih kategorija.

Naravno, oboje imamo po jedan par od ovog modela. Nakon mojih prvih GTX koje su me kuhale godinama (a općepoznata je moja averzija prema toplini te sklonost znojenju i na -15 😂), prešao sam na verziju bez GTX membrane (što mi za tenisicu prilično odgovara). I nakon toga mogu samo reći – ovo je najbolja planinarska tenisica u svemiru. Mislim da bih mogao i spavati u njima, a kakve su na terenu možda najbolje opisuje usporedba kao da si obukao kopito – hodaju i trče same od sebe 😄!

Dodatno, odlične su i po stijeni, grip im je savršen. Toliko su mi dobre da sam i nju nagovorio na jedan par i prezadovoljna je. Iako, ona je mrvicu zimogroznija pa kaže da će za sljedeće možda isprobati model s GTX membranom.

Pristupne tenisice

Ovo je kategorija niske tenisice koja je nešto kruća i tvrđa te prilično gumirana okolo, a najčešće služi za kraće udaljenosti, odnosno manje kilometraže koje morate prijeći prije ulaska u stijenu i penjanja kroz nju. Dobre su za ferate, također.

Salewa Wildfire

Davno kupljene u talijanskom Sportleru, na velikom sniženju. Ovo je, bez dvojbe, naše najveće razočaranje. Slabo podnose kilometraže preko 10-12 km i postaju vrlo krute i neudobne. Da, jasno nam je, to im nije ni svrha i tu smo mi pogriješili – ovo, jednostavno, nije tip tenisice za našu vrstu planinarenja te ih nismo trebali niti kupiti.

Dodatna karakteristika Salewe, općenito, je to što rade prilično uske cipele – što nama nikako ne odgovara, em po širini naših stopala i prstiju inače, em po njihovoj još većoj napuhanosti nakon 12 sati hodanja i 20+ kilometara 😊. Jednostavno volimo nešto veći prostor za prste (toebox) i malo više prostora u cipeli kako bi nam bila udobnija.

No, da ne bude propala kupovina, prenamijenili smo ih u biciklističku obuću i za to su kao stvorene.

Nismo općenito fanovi pristupnih tenisica i cipela – ne zato što nam se ne sviđaju, nego zato što nije lako naći one koje trpe velike kilometre, jer za to nisu ni napravljene. No, uočili smo trenutačno u ponudi nekoliko La Sportiva modela pristupnih tenisica i cipela – možda će biti prilike isprobati ih, ako jednog dana odlučimo ponoviti ovakvu vrstu obuće 😁.

Alpina Lino

Kao jefitniija varijanta, Lino je pun pogodak. To je mix između pristupne i obične tenisice te sam prezadovoljan s njima. Kako sam ih već dogurao na preko 600 km, više nisu za velike kilometraže – ali ću ih uvijek imati kao svoje dirtbag tenisice koje mi nije žao pržiti po svakakvim terenima (primjerice, ljeti po Krku, po kamenjaru, za doći do udaljenih plaža i skrivenih uvala 😉).

Trail i cestovne tenisice

Ovu kategoriju obuće nećemo detaljno opisivati, jer nije sama po sebi toliko „planinarska“ – više se radi o trkaćim modelima.

Iskreno, nemamo ni volje opisivati sve što u ovim kategorijama imamo ili smo ikad imali 😅. Samo ćemo reći da s obzirom na kilometražu koju prohodamo u godinu dana, svaki sprži 2-3 para ovakvih tenisica godišnje 😂.

Možda ću samo izdvojiti neke naše favorite: za mene La Sportiva Lycan i Mizuno Ibuki (GTX ili bez, pogađajte koje preferiram 😂) te za nju Brooks Cascadia, Salmon Speedcross i Hoka One One Bondi ili Clifton (Hoke su cestovne, za poslijepodnevne šetnje po betonu, debeli potplat je tu svakako plus).  

Zaključak

Od ostatka svijeta Mammut, Millet, Garmont, Scarpa, Salewa i ostali renomirani proizvođači rade neke modele na fantastičnoj razini, no nismo ih isprobali da možemo dati mišljenje. Ali kvaliteta i dizajn su vjerojatno neupitni. I još ću samo reći da smo nekako uvijek skloni proizvođačima kojima je obuća glavni segment ponude, jer je tu onda vidljiva top kvaliteta bez premca.

Izbor obuće je možda najveći od svega i zbilja nije lako izdvojiti što naći za sebe i po kojim kriterijima odlučiti.

Mislimo da je Alpina sjajan izbor jeftinije, ali iznimno kvalitetne obuće za planine – pogotovo što su se zadnjih godina zbilja osvježili s modelima u svim segmentima, tako da je za početak sigurno najbolji izbor. A svakako im je plus to što svako malo imaju sniženja od 40-60%.

Salomon, također, nudi nekoliko sjajnih modela za pristojne novce – no, najčešće ih treba kupiti putem weba jer prodajna mjesta kod nas uglavnom drže one modele na kojima je najbolja marža.

Tko nije voljan „riskirati“ online kupovinu, može uvijek potražiti savjete na webu i, naravno, probati osobno što mu najviše odgovara. Mislimo da u dobru obuću treba uložiti, ali uz svu ponudu na tržištu ne možemo reći da se ne može pronaći dobar omjer cijene i kvalitete.

Checklista

I za kraj, kao što smo imali i za jakne, slijedi jedna mala checklista svojstava koja su nama važna kod univerzalne (skoro pa cjelogodišnje) gojzerice – možda vam pomogne pri potrazi i odlučivanju.

  • Broj veće od uobičajenog
  • Potplat s dobrim/visokim ripnama (dobar grip)
  • Dovoljna širina za prste (Toebox)
  • Gumirane naprijed, bočno i na peti
  • Vodootporne (Waterproof)
  • GTX membrana
  • Prozračne (Breathable)
  • Visina iznad gležnja
  • Srednje krute (da se potplat ne savija kod hodanja)

Preostaju nam još ruksaci, ali o tome više u nekoj od idućih priča…