Zov Planine

Planinarski i outdoor blog

Kako odabrati planinarski ruksak?

Kako odabrati planinarski ruksak?

O obući i jaknama smo već pisali. Posljednji u trilogiji je ruksak!

Moramo priznati da zbilja volimo gledati i kupovati ruksake, gotovo do te mjere da smo tužni što ne traju kraće jer bismo ih češće mijenjali 😂! Šalimo se, naravno. Nema ništa bolje od ruksaka koji je napravljen da traje. Imamo ih dosta, ako gledamo zdravorazumski, mada mislimo da bismo mogli imati još koji!

Kako odabrati ruksak koji vam treba? To je pitanje svih pitanja, ali odgovor najbolje znate sami. Trebate li ruksak za zimsko ili ljetno planinarenje? Trebate li ruksak za jednodnevne ili višednevne izlete? Trebate li gomilu prostora i pretinaca iznutra ili više volite manje volumene s pregršt vezica i sistema za vezanje opreme izvana? Imate li neke posebne uvjete i zahtjeve?

Danas u ponudi zaista postoji sve, samo se morate odlučiti što želite i/ili trebate – ili kao mi, imati od svega ponešto! Ok, ne treba vam 10 ruksaka. Ali, recimo, tri komada za jednu osobu mogu pokriti sve namjene:

Mali ruksak do 25L

Ovi ruksaci namijenjeni su za jednodnevne izlete. Dolaze dolaze u laganoj i čvršćoj varijanti pri čemu su lagani (od tanjih i mekših materijala, prozračniji) najčešće namijenjeni za ljetne izlete, lijepo vrijeme i vrućine, a čvršći (od grubljih, nepropusnijih materijala) za zimske izlete gdje su lošiji vremenski uvjeti i potencijalno se nosi više tehničke opreme. No, sve ovisi o namjeni i vašim potrebama.

Kod ovakvog ruksaka poželjno je da ima sisteme za vezanje štapova, dereza, cepina, kacige, odjeće, itd. Pravilo bi trebalo biti što manji ruksak, to više funkcija nošenja izvana treba imati, jer prostora unutra neće biti uvijek dovoljno.

Srednji ruksak od 25L do 35L

Ovi ruksaci namijenjeni su za jednodnevne i dvodnevne izlete. Ovo je kategorija koja se najčešće nosi, takav ruksak je najbliže što može biti univerzalnom (cjelogodišnjem) ruksaku te je u ovoj kategoriji najveća ponuda i najrazličitiji izbor.

Mi ih imamo više iz ove kategorije, ali manje-više na svima pazimo da imamo hrpu vanjskih sistema za vezanje. Doduše, imamo i neke koji su čistih linija – za šminku jer su nam lijepi 😄 i za domaće planine gdje baš ne nosimo previše od tehničke opreme, a znamo da ćemo uzimati rezervnu odjeću i dosta vode (pa nam treba veći od 25L).

Za ovu kategoriju ruksaka (kao i za onu iduću od 35L i više), važno je da su udobnih leđa, po mogućnosti podloženih do neke mjere (ovisno o tome volite li srednje debela ili jako debela leđa). Ako nas pitate, mi najviše volimo onaj, sada već starinski, stil – kornjača oklop na leđima s mekim jastučićima (manje do srednje debljine – kod predebelih leđa je problem vrućina i prekomjerno znojenje, pa čak i zimi).

Veliki ruksak od 35L i više

Ovi ruksaci namijenjeni su za izlete od 3 dana i više. U ovisnosti o broju dana izleta, možemo ih dodatno podijeliti na one od 35L do 45L (za 3-4 dana) i one od 45L na više (za 5+ dana). Naravno, ova podjela je okvirna i sve ovisi o tome koliko se efikasno pakirate i koliko možete nositi 😜.

Osobno nismo fanovi ove kategorije jer rijetko idemo na ovakve ture – više volimo jednodnevne do dvodnevne izlete s povratkom u dolinu između izleta. S tim u vidu, kroz vrijeme smo podosta smanjili težinu nošenja: što zbog praktičnih razloga jer ti ne treba baš sve što imaš sa sobom, što zbog povećanja brzine uspona na koji težina ruksaka itekako utječe.

No, za sve vas koji planirate višednevne ture, bez ovakvog ruksaka se ne može. I u ovoj kategoriji izbora ima jako puno. Zbog slabije popularnosti ove kategorije, često se vrhunski ruksak može naći na priličnom sniženju (pogotovo oni od 55L do 75L). Ovdje, također, treba kupovati ruksak koji ima sve: dakle i vanjske i unutrašnje funkcionalnosti, jer čim idete na više dana i opreme je sve više.

Naši ruksaci

Dakle, što se ruksaka tiče imamo ih preko deset komada 😊, a najbolji su nam oni koje najčešće koristimo. Također, vrlo često oboje nosimo sve ruksake, odnosno kupujemo univerzalne ruksake koje mogu nositi i žene i muškarci. Kombiniramo ih ovisno o vrsti izleta i tako imamo veću slobodu, uz pokoju iznimku gdje je neki isključivo Danijelin ili Dejanov (zbog sviđanja ili razine udobnosti specifične za jedno od naša dva tijela).

Obično je najveća razlika između deklarirano muškog i ženskog ruksaka ona u dužini leđa: kod muških ruksaka su najčešće S/M leđa u rasponu 43cm-49cm i M/L u rasponu 48cm-56cm, a kod ženskih su S/M 38cm-44cm i M/L 43cm-49cm. Dakle, obično je muški S/M jednak ženskom M/L, što je dobro znati ako kupujete online 😁. Drugi faktor je širina prsnog pojasa, ali to se vrlo lako može regulirati širenjem i sužavanjem te ovdje nismo primijetili neke probleme – ovu dimenziju čak niti ne provjeravamo prilikom kupovine, ali opet sve ovisi i o građi tijela (netko će morati).

Grivel Alpine 35+5L ruksak

Počevši od najvećeg, to je Grivel Alpine 35+5L. Apsolutno nepoderiv, nebrojeno vezica i sistema za vezanje cepina, dereza, užeta, skija, itd. Ojačan karbonskim vlaknima, lagan, s udobnim leđima (ima i mogućnost uklanjanja aluminijske šipke iz leđa, kada se ne nose teški tereti). Ukratko, svestran i prostran, pravi alpinistički i cjelogodišnji ruksak za sve prilike. Negativna strana mu je da nema bočni ulaz u glavni prostor, kao što to sada imaju noviji modeli i to je to. Cijena na popustu (pred otprilike 8 godina) je bila oko 100 eura, dakle nije bio nešto posebno skup u odnosu na kvalitetu.

Grivel Toula 30L ruksak

Imamo još jedan Grivel, a to je Grivel Toula 30L.  Ovo je, bez dvojbe, najbolji ruksak koji smo ikada kupili. Oboje smo ga nosili, prvo Danijela nekoliko sezona, a kasnije (i dan danas) Dejan. Ovaj ruksak je najudobnija stvar na svijetu 😁. Također, pun je dodataka i sistema za vezanje dodatne opreme, a posebno nam se sviđa što danas gotovo ne postoji ruksak te veličine s otvorom na patent i gumiranim otvorenim (vanjskim) pretincem za dereze. Negativnih strana nema, osim da ga više nema za kupiti 😥. Zato ga sada malo štedimo i nosimo samo na duže, alpske izlete – kako bismo mu maksimizirali životni vijek 😊. Cijena na popustu mu je bila 90 eura, što je smiješno kada shvatite koji dobar komad opreme je u pitanju.

VauDe DayTour 24 ruksak

Kad smo kod udobnosti, nešto manji volumenom je VauDe DayTour 24, ali jednako udoban. Ovo je klasični turni ruksak koji ne obiluje prostorom, ali je lijep i nevjerojatno udoban te opremljen svime što takav ruksak treba imati. VauDe je proizvođač koji izrađuje vrlo kvalitetne i udobne ruksake, no dizajnom su često na granici modernog (nismo naišli na puno njihovih ruksaka koji nam se sviđaju dizajnom). Ovaj ruksak je jedna od rijetkih iznimki, ali opet, o ukusima se ne raspravlja – svatko ima svoj stil. Idealan je za žene (zbog volumena) pa ga kod nas tako Danijela nosi na jednodnevne ture, najčešće u Alpe. O kvaliteti nećemo ni govoriti – imamo ga tisuću godina i, osim što je već trajno, lagano prljav, praktički nije izgubio boju od kada ga imamo. Cijena na popustu je bila 50 eura i da ih je bilo pet za kupiti, sve bismo ih kupili 😂.

Ortovox Traverse 30L ruksak

Od novijih ruksaka (kupljenih unutar zadnje 2-3 godine) imamo još Ortovox Traverse 30L. Tu smo htjeli kvalitetan ruksak s prosječnom litražom, a da ima patent otvaranje i da bude svojevrsna zamjena za prethodni VauDe. Ovaj ima sve to: „U“ patent po cijeloj dužini i poklopac! Dakle objedinio je sve najbolje od oba svijeta, ima i sve moguće vezice i nosače koje treba imati pravi, trekerski ruksak kao ovaj, a ujedno ima čvrsta leđa i vrlo je udoban već na prvo nošenje. Od negativnih strana samo nema klasične nosače za cepine, ali s obzirom na bogatstvo drugih načina vezanja to i nije neki problem. Iskreno, još ga nismo ni testirali kako treba, ali već na prvim nošenjima je jasno da je top kvaliteta u pitanju. Cijena je oko 90 eura na popustu, što se nažalost kod Ortovoxa rijetko vidi pa je realnije da ćete ga naći za oko 120 eura. Ako se kroz godine pokaže kao prethodno navedeni VauDe, sigurno će pasti još koji 😁.

Millet Axion 30L ruksak

Millet Axion 30L je također novija kupovina. Ovo je klasični treking, radni konj. U tih 30 litara stane sve što treba za dvoje ljudi u jednodnevnom izletu u planine. Nema nikakvih dodataka, maksimalno je udoban što mu je, osim silne prostranosti, najveći plus. Jedini minus je, opet, to što nema bočni otvor. I Danijeli ne odgovara zbog previsokih leđa, odnosno prenisko joj pada na trticu 😄. Za cijenu od oko 90 eura radi se o super kupovini i tu se nema što za prigovoriti.

Salomon Out Day 20+4L ruksak

Salomon Out Day 20+4L je omiljeni Danijelin ruksak. Ovo je lagani, mekani, ženski ruksak, ponajviše namijenjen za toplo i suho vrijeme i jednodnevne ture. Rekli bismo, radi se o  tipičnom Salomonu: prekrasno izgleda (i boja je top), funkcionalan je, lagan je, ima dovoljno džepova i vezica (a Danijela posebno voli mrežasti džep za mekanu bocu na naramenici, koji joj je jako praktičan za nošenje mobitela i često fotkanje) te ima bočni ulaz. Jedini minus je što nije robusnog materijala pa neće podnijeti protek vremena na isti način kao gore opisani ruksaci – ali možda nas iznenadi 😅! Ok, drugi minus mu je i cijena koja je oko 100 eura i rijetko je na sniženju.

Salomon Trailblazer 20L ruksak

Salomon Trailblazer 20L je još jedan od tipičnih Salomon ruksaka. Ovo je tipičan, mali, lagani, trail ruksak. Nema nikakve posebne stvarčice po sebi, samo ono što je esencijalno. Jedini minus su mu tanka leđa pri čemu osjetite svaku bocu vode i plastičnu posudu iznutra 😄. No, to mu zapravo i nije minus, jer nije mu ni namjena da nakrcati ga do ibera. Ovo je ruksak za lagane, poludnevne šumske šetnje, lokalne šetnice i slično.

Lowe Alpine Ascent 32L ruksak

Lowe Alpine Ascent 32L je najnoviji ruksak u našem arsenalu. Ovo je ruksak koji nam je bio skroz nepotreban, ali smo naletjeli na suludo sniženje: bio je snižen sa 110 eura na 27 eura. Pa ga ti sad nemoj kupiti 😂. Inače, tipičan penjački ruksak glatkih linija s klasičnim sistemima vezanja – bočne trake za zatezanje i novija vrsta nosača cepina koji se provuku kroz rupu u glavi cepina, plus daisy chain za sitnice s prednje strane. Otvor je na patentni zatvarač, što posebno cijenimo – iako se čini uzak i dalje je funkcionalan. Na prvu se čini da ima jako čudan sistem za pričvrstiti uže, ali tek ga trebamo testirati pa tu ne bismo sada trošili riječi.

Alternativne opcije

Za sve postoji alternativa pa tako postoji i u kategoriji ruksaka. Moramo biti otvoreni i reći da nismo kupovali puno ruksaka alternativnih proizvođača, ali ono malo što jesmo je bilo i više nego u redu za plaćeno. Kao kada su u pitanju jakne i obuća, smatramo da na ruksaku ne treba štedjeti. Ima puno drugih komada opreme i odjeće gdje se može proći ekstra povoljno i zbilja ne treba bacati pare, no ruksaci za nas nisu u toj kategoriji.

McKinley

Ovo je najčešći izbor kod nas prije nego se pojavio Decathlon. Cijenom je uglavnom prihvatljiv, a tri njihova ruksaka koja smo davno nosili su bila jako dobra. Jedan biciklistički od 35L smo derali punih deset godina i za cijenu koju smo ga platili je vratio tisuću puta više. Inače, mislimo da im je to jedan od boljih segmenata njihove ponude, kada se uzme u obzir obuća i odjeća. Jasno, ne očekujte čuda po pitanju dizajna i vodonepropusnosti – ali ako tražite budžet ruksak, glasamo za ovaj brend.

Deuter

Ne znamo smije li Deuter biti u ovom dijelu priče kao alternativa ili povoljnija opcija, jer su zbilja cijenom (i kvalitetom) rame uz rame s top proizvođačima. No, činjenica je da ih se u Intersportu, kako kod nas pa tako i u Sloveniji, moglo naći na jako dobrim popustima (još uvijek pamtim jedan sa 1200 na 500 kn 😊). Možda smo ih svrstali u ovu kategoriju i zato što nismo nešto zaljubljeni u njihov dizajn i tu smatramo da imaju puno prostora za modernizaciju. Ali, kvalitetom su to ruksaci za cijeli život – kvaliteta im je zaista neupitna. Oboje nosimo njihove gamaše već godinama, kao i sportske pederuše – nepoderive stvari su u pitanju, bez dileme.

Quechua

Nismo nikad kupili niti jedan njihov ruksak. To je Decathlonov brand, ali prema onome što vidimo u sadašnjoj ponudi, to je brend koji stalno radi na sebi. Mislimo da su baš prošle godine izbacili neke, ajmo reći, planinarske ruksake koji tako i izgledaju 😁. Bez uvrede, naravno, ali na početku su bili dosta fokusirani na izradu velikih ruksaka. Nije im to išlo loše, ali unutar ovog segmenta 20-35L, moramo priznati, nismo učili do lani da ima napretka u dizajnu i kvaliteti.

Simond

Oni nam se zbilja sviđaju i kao tako mala tvrtka rade zaista svašta, samo je kod nas ponuda jako slaba (puno je bolje stanje u talijanskim Decathlonima). Imamo dva mala ruksaka od Simonda i za te pare ne može se tražiti ništa više. Zbilja su ok izrade i za voziti bicikle ili napraviti brzi đir po Hahlićima, primjerice, su odlični. Imaju i jedan ili dva modela u kategoriji 35-45L i to uopće ne izgleda loše. Vidi se da imaju korijene duboko u Alpama te svaki komad opreme, bez obzira na cijenu, nosi i dosta kvalitete. Stalno čekamo da malo povećaju proizvodnju i prošire ponudu proizvoda, ali nikako…

I za kraj

Naveli smo brendove koji se kod nas nalaze u prodavaonicama, ali web ponuda je nepregledna i tu je nama manje poznatih, a kvalitetnih brendova sve više i više. Tko je stara škola i želi vidjeti uživo ruksak koji kupuje, onda Italija i Austrija imaju fantastičan izbor, a relativno su blizu za par sati vožnje (u pred-COVID, a nadajmo se i u post-COVID svijetu).

Pred godinu dana smo bili u Austriji i jedva su nas potjerali iz nekih dućana, koliko smo ruksaka isprobali, napunili, ispraznili, odvezali svaku vezicu, iskopčali svaku kopčicu 😄. Šalu na stranu, za neke brendove nismo nikad čuli, a čim ga uzmeš u ruke vidiš da se radi o kvalitetnom proizvođaču. To ujedno i govori kako se nije jednostavno probiti na tržište, čak i kada imaš kvalitetan proizvod i konkurentnu cijenu – ako nemaš i široku mrežu trgovina koji će tu robu plasirati.

Mi već odavno ne ovisimo o našoj prodajnoj mreži, jer jednostavno nije za usporediti ponudu koju imaju alpske zemlje s nama – ali što je tu je. Zasada, iskreno, ne vidimo ni tržište koje bi funkcioniralo na adekvatan način kod nas –  što god mi svi mislili o samima sebi, nismo vertikalna nacija i to se osjeti na outdoor tržištu.

Ovo je možda bio samo kratki pregled nekih ruksaka, ali mislimo da ne moramo ni spomenuti The North Face, Patagonia, Black Diamond, Marmot, Columbia, Arc’Teryx, Gregory, Haglöfs, Salewa, Norrona, Thule, itd. Dakle, hrpa je više i manje poznatih brandova u kojima će svatko od nas pronaći nešto što mu se sviđa. Poanta je da pronađemo nešto što nam odgovara i što ćemo moći nositi godinama. Ipak je ruksak esencija planinarenja i prva asocijacija na koju pomislimo kada pričamo o opremi.

Kada bismo morali opisati svoj idealni ruksak, on bi imao: kombinaciju otvaranja na vezicu s poklopcem i bočni patent ulaz; vanjske bočne džepove i mrežasti džep na naramenici; vanjski prednji džep za dereze ili samo mrežasti za prljavu robu i gluposti; puno vezica i omči za vezanje izvana; srednje debela leđa; pojas oko struka i preko prsa; vodonepropusnost; 25-35L i bio bi u nekim živim bojama 😊.

Popis opcija na ruksaku

Kako bismo vam možda malo pomogli u potrazi i odluci, pripremili smo jednu kratku checklistu mogućih opcija na ruksaku. Sve opcije kojih smo se uspjeli sjetiti su navedene u nastavku, a na vama je izbor onih opcija koje želite i trebate 😉. 

  • Otvaranje na patent (za ruksake do 30 L)
  • Otvaranje na poklopac: dvostruko kopčanje (za ruksake preko 30 L)
  • Otvaranje na rolanje uz bočni patent ulaz (za ruksake do 30 L)
  • Odvojivi poklopac (za ruksake preko 35 L)
  • Bočni ulaz (poželjno na svim ruksacima većim od 30 L)
  • Donji ulaz (za ruksake preko 40 L)
  • Vanjski, bočni (mrežasti) džepovi (za bočicu vode ili energetske i sl.)
  • Mrežasti džep na naramenici (za mobitel i lakše fotkanje)
  • Vanjski, prednji džep
  • Pojas oko struka (najbolje podložen i kod ruksaka ispod 30 L poželjno da ga se može skinuti)
  • Džep na patent na pojasu oko struka
  • Pojas preko prsa
  • Džep u poklopcu (ako ima otvaranje na poklopac)
  • Leđa i naramenice: srednje debela ili debela (prozračna, ali i udobna)
  • Podesiva leđa po visini (kod ruksaka preko 40 l)
  • Veličina: do 25L, 25-35L, 35L i više
  • Vodonepropusan (do neke mjere iako ima i potpuno vodonepropusnih, ali uglavnom nisu oku ugodni)
  • Vanjski sistemi za vezanje (trake za bočno zatezanje, omče i vezice za štapove, cepine, dereze, itd.)
  • Unutrašnji džep za vodu (ako nosite mijeh)
  • Integrirana kabanica (nije presudno, ali dobro dođe)
  • Boja i dizajn (opći dojam, je li vam lijep)