Ovo je valjda jedna od najčešćih outdoor tema u bespućima interneta, ali ni mi ne možemo odoljeti i ne napisati par slova o opremi koju koristimo. Zašto? Vrlo jednostavno, zaista smo zaljubljenici u svakakvu planinarsku, sportsku i outdoor opremu – pravi „gear junkie-ji“ 😄.
No, oduvijek smo bili mišljenja da te oprema neće osposobiti da postaneš to što želiš, samo zato jer to možeš kupiti. Ali, da može poboljšati neka iskustva i performanse – svakako da može. U ovoj priči pokušat ćemo ukratko sažeti neka naša razmišljanja i dojmove, a ujedno će ova priča služiti i kao svojevrsni uvod u buduću seriju priča o opremi. U toj seriji priča osvrtat ćemo se detaljnije na pojedine kategorije opreme i sve ono što je nama bitno prilikom njihovog odabira i kupovine, a povremeno ćemo napisati i recenziju specifičnog komada opreme.
Treba li mi to…
Pa za početak, sa čime krenuti? Možda najbolje od Svetog Trojstva (kako mi to zovemo između sebe 😁), a to su ruksak, cipele i jakna! Ove tri stvari nama su najvažniji i najzanimljiviji komadi opreme. Sve drugo su detalji ili dodaci koje nabavljaš usput ili ih počneš koristiti kao napredniji korisnik. Ove tri stvari oboje smatramo najvažnijim dijelovima opreme i nešto u što, bez dvojbe, treba uložiti. Naravno, to znači i da Sveto Trojstvo najviše volimo razgledavati, plakati nad cijenama onih komada koji su nam zapeli za oko, štedjeti za njih, pretraživati njihove popuste te na kraju i kupovati 😁.
Ono što svakako valja istaknuti, jest to da se u kupovinu bilo kakve planinarske opreme ne treba zalijetati. To govorimo, prvenstveno, zbog cijene te opreme – svatko tko je u životu kupio ili tražio neki komad planinarske opreme, svjestan je da ona nije jeftina. Cijene planinarske opreme teško da se mogu zvati pristupačnima. No, uz ponešto uloženog truda i vremena te dobre pretrage ponuda po trgovinama i web dućanima, uvijek se da pronaći neki dobar komad na sniženju. Jasno, to će rijetko biti sniženje od 50% (najčešće je uspjeh ako naletite na 30%) te će to rijetko biti baš u trenutku kada vam treba taj specifični komad (na ovo ćemo se vratiti nešto kasnije).
Dakle, prije nego i pomislite na to da bi provođenje slobodnog vremena u planinama moglo biti vaš trajni hobi, ne trošite novce nego isprobajte u nekoliko izleta da li je to uopće za vas – pa makar u običnoj pamučnoj trenirci i s Adidas školskim ruksakom. Mislim da nema ništa gore nego vidjeti nekoga u potpuno novoj obleki, od glave do pete odjevenog u sve što je kupio, a na licu mrzovoljan izraz jer je, eto, vani tisuću stupnjeva, cvijeće ne miriši, kukci grizu, blato je na svakom koraku, vruće je, hladno je, teško je, strmo je, znoji se, žulja ga ruksak, cipele su pretvrde, itd 😂. A ako ste se prepoznali u ovome, na kraju shvatite da vam se baš i ne sviđa taj boravak u prirodi; nije kao na slikama koje ste gledali na Instagramu 😂. No, pare ste potrošili i nema natrag!
S druge strane, ako ste nakon nekoliko izleta u opremi „iz ormara“ otkrili da je vjetar u kosi vaš poziv i da imati žuljeve na potpuno nepredviđenim mjestima na tijelu nije mana nego talent 😂, definitivno treba odriješiti kesu koliko vam to okolnosti dozvoljavaju i uložiti u neke stvari. U ovome slučaju to neće biti obaveza niti muka – jedva ćete čekati opremiti se za svoj novi hobi (koji s vremenom postaje i način života). Prije svega, treba voditi računa da će biti skupo i da se oprema uglavnom kupuje s vremenom, dio po dio.
Prodajem bubreg za komad opreme…
Mora li biti skupo? Ne mora, uvijek postoji neka alternativa koja će biti kompromis performansi i cijene. Srećom, danas je tržište outdoor opreme toliko naraslo da je izbor zaista ogroman i svatko može naći nešto za sebe i novce koje smatra da mu je prihvatljivo potrošiti. Druga stvar je vjernost nekome brendu koji vam se sviđa ili činjenica da vam oko uvijek zapne za one nešto „jače“ i poznatije proizvođače 😊. Oni su to s potpunim pravom i svim zaslugama – teško im je parirati i s kvalitetom i s razinom inovacija i s modernošću dizajna.
To je najčešće slučaj kod nas, barem za opremu koja ulazi u Sveto Trojstvo 😊. Kada se radi o tim komadima opreme, spremni smo i preko godinu dana stavljati po sitno novac sa strane, kako bismo u konačnici nabavili baš onaj komad opreme koji nam je zapeo za oko i za koji smatramo da je najbolji za nas. Jasno, kad ste u ovome toliko dugo kao i mi (ili i duže), kroz sve te godine se malo-pomalo nakupi odlične opreme.
Uživo ili online…
Bez obzira na činjenicu da je tržište outdoor opreme u današnje vrijeme zbilja ogromno, praktični problem u Hrvatskoj je to što i dalje nema dovoljno izbora – barem ne uspoređujući s ponudom zapadne Europe. Dakle, koliko je to tržište zbilja fizički dostupno u Hrvatskoj ili smo osuđeni na manji izbor ili web shopove bez prethodnog isprobavanja opreme, to je pak druga priča – priča na koju možda ne treba trošiti puno riječi.
Ono što možemo istaknuti jest činjenica da ćete puno bolje proći (i po pitanju količine/izbora, i po pitanju cijena/popusta) onoga trenutka kada se odlučite prebaciti na online kupovinu. Jasno, ovdje je veliki nedostatak to što tu opremu ne možete isprobati, vidjeti materijal, provjeriti krojeve, stoji li vam kako treba, koja je vaša veličina i sl. No, takvim problemima može se doskočiti isprobavanjem sličnih proizvoda istog proizvođača u trgovinama koje su vam dostupne te ćete tako barem saznati koja je vaša veličina.
Daleko od toga da mi ne kupujemo opremu uživo, u trgovinama koje su nam dostupne – dapače, uvijek volimo ući u Iglu šport ili Kibubu, ali i u Intersport, Decathlon i Hervis te smo iz svih tih trgovina kroz godine nabavljali priličnu količinu različite opreme. Kada je dobra cijena i ima na zalihi, zašto ne odšetati do najbliže trgovine i odmah si nabaviti željeni komad opreme?
No, također moramo istaknuti kako u zadnjih 4, 5 godina jako puno kupujemo i vani, u Sloveniji, Italiji ili Austriji – kod njih je izbor u trgovinama puno bolji (što ima i smisla, ipak su oni više planinarski i alpinistički nastrojene nacije, a i mnogobrojniji su). Također, možda je subjektivni dojam, ali i popusti su im redovito veći. Kako često planinarimo u tim inozemnim krajevima i Alpama, po povratku kući uvijek volimo stati i baciti oko u neke, već provjerene trgovine.
Što se tiče online kupovine, s velikim uvjerenjem možemo tvrditi da smo tu apsolutni prvaci. Naša ženska polovica je majstor u pronalasku brojnih online stranica i outdoor web shopova na kojima redovito pronađemo odlične popuste i širok izbor opreme – opreme koje kod nas nikad nije bilo niti će u dogledno vrijeme biti, a ako i bude cijena će ići u nebesa.
Za one kojima nije uvjet prethodno isprobavanje, ovo je najisplativiji vid kupovine, a da ne govorimo kako nosi najviše zadovoljstva – u miru kuće, zavaljeni u kauč surfate po mrežnom moru svakakve opreme, ne znate gdje prije gledati, a cijene su (gle čuda) čak i prihvatljive. Da se ne lažemo, i dalje je to prilično visoka cijena ako se radi o provjerenim brendovima poput Mammuta, Salewe, Ortovoxa, Dynafita, Patagonije, The North Facea, Milleta i sl. (da ih sad ne nabrajamo sve), ali je prihvatljivo snižena.
Stvar kod online kupovine je u tome da ćete često naletjeti na neki komad opreme koji vam u ovome trenutku uopće ne treba, ali vam popust od 50% na ruksak od 200 eura ne dozvoljava lako zatvaranje Internet preglednika 😄. Pa se lomite danima – ili dok ne nestane zalihe ili dok ne odlučite rastvoriti kesu i počnete to smatrati ulaganjem za budućnost (što se nama često dogodi 😅).
No, opet treba paziti da ne pretjerate i da ne počnete sakupljati višak nepotrebne opreme. Za ove situacije, otkrili smo iskustveno, dobro je imati mali „luksuz“ fond – pa kad naletite na nešto toliko dobro, kvalitetno, lijepo i na odličnom popustu ne morate se previše lomiti „da li da kupim ili bolje ne“.
Kupujte da traje…
Ono o čemu također treba voditi računa prilikom kupovine opreme je da kupujete opremu koja je napravljena da traje!
Primjerice, bez srama možemo reći da imamo ruksake stare desetak godina koji izgledaju gotovo kao i oni nešto novijeg datuma – i to samo iz razloga što su napravljeni kvalitetno i robusno, bez namjere proizvođača da roba ima rok trajanja i da što prije kupujete novu kako bi oni maksimizirali svoju dobit konstantnom potrošnjom. Jasno, ta dugotrajnost i kvaliteta odrazili su se i na cijeni. No, ako će vam skupo plaćeni komad opreme trajati 10 godina, više je nego vratio uloženo.
Dakle, osim što sebi na taj način smanjujete dugogodišnje troškove, na ovaj način pomažete i one proizvođače koji vode računa o održivosti i ekologiji te utjecaju na okoliš općenito. Takva roba očekivano je skuplja, ali se rjeđe kupuje pa smo na taj način i mi i proizvođači na dobitku – oni jer imaju top cijenu i dobru zaradu, a mi jer ne moramo stalno u novi trošak.
Ovo najviše vrijedi za jaknu i ruksak. Cipele ćete imati onoliko koliko često idete i trošite ih, ali po našem mišljenju, ako se negdje isplati platiti silan novac to je obuća – trpjeti žuljeve dva sata mukotrpan je posao, a kamoli godinama koliko traje prosječna gojzerica.
Završne misli…
Neke ćete stvari kupiti kroz vrijeme te nema potrebe brzati s kupovinom. Profilirajte se i pronađite onaj segment aktivnosti u kojem se najbolje osjećate, ali i onu opremu i proizvođače koji vam se iz više razloga najviše sviđaju. Možda nikada nećete morati kupovati zimske gojzerice, možda vam nikada neće trebati užad, pojasevi, karabineri, cepini, dereze…a možda ćete kao i mi, shvatiti da su planine vaš život, cjelogodišnja zabava i da uvijek postoji još samo nešto što treba kupiti pa da možete raditi baš sve što želite 😊.
U svakom slučaju, sve ovo ne pišemo iz pozicije ljudi koji imaju neograničen budžet ispred sebe, ako se pitate otkud nam novci za sve to. Oboje imamo obične, svakodnevne poslove te planinarimo i radimo ostale outdoor aktivnosti vikendom i na dane kada smo slobodni. Također, mi planinarimo već preko 12 godina, a kroz te godine smo malo-pomalo prikupili opremu koja nam je potrebna za naš način života.
Kao u svemu, magični trik je u prioritetima. Poanta je da su nama prioritet avanture po planinama i ostalim oblicima prirode te da novce ne trošimo po kafićima, kavama, restoranima, kinima, izlascima i sl. Te novce čuvamo za slobodno vrijeme, gorivo i opremu, odnosno za sve ono u čemu najviše uživamo i što nam omogućuje naš outdoor život iz snova 😍!
Naravno, olakotna okolnost je da nas kave, kina, restorani i izlasci pretjerano niti ne zanimaju, a druženja s prijateljima (koliko možemo i koliko se njima to da 😄) dogovaramo kroz šetnje, plažu i kupanje, planinarenje i slične ne-sjedeće aktivnosti – jasno, bude tu i pokoja cuga, ali vrlo rijetko.
I za kraj, da ne ispadne kako zagovaramo isključivo velike i skupe brendove, naravno da imamo i hrpu „jeftine“ opreme alternativnih proizvođača (čak i više nego ove nešto skuplje). Neke su stvari izrazito potrošne (poput donjeg rublja, čarapa, majica, tajica, hlača, kapa, buffova i sl.) te si ne možemo (a niti želimo) priuštiti neprestanu kupovinu prilično skupih komada odjeće, koji traju jednako kao i oni povoljniji. Ključ je naći dobar balans, koji za vas funkcionira i s kojim ste osobno zadovoljni – za nas je to vrhunsko Sveto Trojstvo i alternativno sve ostalo 😊.
U sljedećoj priči iz serije Oprema, očekuju vas naši dojmovi i razmišljanja o ruksacima…